|
|
page.subtitle
- Tańczona w metrum parzystym 4/4 i typowym tempie 32-33 takty/min.
- Taniec jest pochodzenia karaibskiego.
- Jest zmysłowy, jak wszystkie tańce pochodzące z tego regionu, i energetyczny.
- Jest jednym z bogatszych tańców, jeśli chodzi o kroki i figury.
- W cha-cha należy stawiać bardzo małe kroki ze względu na rytm. Chociaż tancerze na zawodach często wydłużają kroki, by przemieszczać się po parkiecie. Główną zasadą techniczną są tzw. przeprosty polegające na prostowywaniu kolan.
- Nazwa cha-cha-cha najpierw pojawiła się na Haiti, gdzie oznaczała pewną część dzwonu, która przy pocieraniu wydawała charakterystyczny dźwięk cha-cha. Haitańczycy szybko nauczyli się używać ten element jako instrument do wybijania rytmu. Prawdopodobnie był to pierwszy metronom na Haiti.
- Cha-cha została utworzona z mambo, gdy było ono popularne w Ameryce. Wiele osób skarżyło się, że mambo jest za szybkie i zbyt szarpane. Orkiestry zaczęły grać wolniej i powstał nowy gatunek: cha-cha. Cha-cha to mambo, zwolnione trzykrotnie! Ponieważ mambo jest fuzją jazzu i rytmów latynoskich, cha-cha również zawiera te elementy.
- Cha-cha jako-taka została wymyślona w 1954 roku przez Enrique Jorrin, kubańskiego skrzypka, członka orkiestry America Charanga, a Arthur Murray uprościł kroki. Gdy przy tej muzyce tańczyły Kubanki, uderzenia ich obcasów o podłogę wydawały dźwięki cha-cha.
- Cha-cha stała się niezmiernie popularna w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych. Nie tak bardzo intymna jak Tango czy Rumba, jest jednocześnie jednym z łatwiejszych tańców do nauczenia się. Początkujący zarówno mężczyzna jak i kobieta, nie będą mieli kłopotów z jej łacińskim rytmem, ponieważ wyraźnie zaznaczone uderzenia można łatwo rozliczyć z muzyką.
- Cha-cha ma stosunkowo krótką historię, ponieważ jej forma taneczna została ustalona po raz pierwszy w roku 1953, a zatańczona w Niemczech w 1957r.
- Muzyka posiada silny, zniewalający, łatwy do rozpoznania rytm, który wygodnie rozliczać jest: raz, dwa, trzy, cztery i lub dwa, trzy, cztery i raz (w obu przypadkach należy zwrócić uwagę na owe i). Jak we wszystkich latynoamerykańskich rytmach, muzyka Cha-cha jest oparta na silnej sekcji perkusyjnej, która powinna zawierać bongosy, kongi, timbalesy.
Informacje zaczerpnięte z:
Zobacz również:
|
|