OK, ukryj Zgodność z RODO - polityka prywatności...
przedmioty promowane
partnerzy serwisu
reklama

page.subtitle

Na samym początku tango wydawało mi się dość dziwnym tańcem – ugięte kolana, stopy chwilami niezbyt naturalnie „powykręcane”, nagłe – niczym nieuzasadnione – zwroty. I niby jak by to zrobić, żeby nie wyglądało to jak spacerek, w którym stawiasz nóżkę za nóżką, ale jak ognisty, energetyzujący taniec?

(…) Bardzo mocno erotyczny, gdyż tańczony głównie w barach i domach publicznych, był potępiany nie tylko przez „znawców”, ale i przez papieża Piusa X. Ale, że zakazany owoc smakuje najlepiej, to i tango znalazło swoich wiernych amatorów. Bo komu nie podobałaby się mieszanina dominacji i uwodzenia, delikatności a zarazem dzikiej namiętności?

Ale poza „podobaniem się”, trzeba je zrozumieć. Bo tango to coś więcej niż taniec – to cała „filozofia”, styl życia. Kobieta, tylko z pozoru uległa – poddaje się dominacji mężczyzny, ale że niewielu paniom przychodzi to bez trudu, :-) to dochodzi w tangu do dramatycznych zdrad, rozstań i powrotów.

Monika R.

Kilka ciekawostek:

  • Takt 2/2 lub 4/8, tempo umiarkowane.
  • Taniec towarzyski pochodzenia argentyńskiego. Jedni twierdzą, że taniec ten wywodzi się z kubańskiej tradycji habanery i flamenco; inni, że z candombe czy też tangano – granego na bębnach i tańczonego na ulicznych paradach przez afrykańskich niewolników; jeszcze inni twierdzili, że to kolonialiści hiszpańscy wraz z Indianami grając swą ludową melodię – milongę, zapoczątkowali ten taniec. Z pewnością wszystkie te kultury przyczyniły się do powstania dzisiejszego tanga.
  • Prymitywna forma tanga pojawiła się już pod koniec XVIII wieku. Początkowo tańczono je w różnych spelunach i domach publicznych, a jego popularność ciągle rosła, zwłaszcza dzięki pociągającej muzyce.
  • W Europie tango pojawiło się na początku XX wieku budząc wielkie zgorszenie. W 1933 roku Londyński tygodnik „Times” napisał, że jest „w najwyższym stopniu nieprzyzwoite”. Tango zostało oficjalnie potępione przez papieża Piusa X, a niemiecki cesarz zakazał tańczyć je na swoim dworze.
  • Styl tańca, który powstał około 1900 w Montevideo i Buenos Aires, dziś nosi nazwę - tango argentyńskie.
  • Podstawowe figury tanga argentyńskiego, to: krok podstawowy składający się z trzech części: salida, cruzada (krzyżyk) i resolucion; oraz calesita, boleo, gancho, kanapka, kwadrat, ocho, parada, volcada, traspié.
  • Później tango trafiło do Stanów Zjednoczonych i około 1907 do Europy, najpierw do Francji. W Paryżu, święciło prawdziwe triumfy. Pierwszym tangiem, które zyskało popularność światową było La Morocha Angelo Villoldo. Francuzi tak się w nim rozkochali, że stworzyli własny styl - tango paryskie, tak zwane apaszowskie.
  • W Hollywood najbardziej znanym odtwórcą tego tańca stał się Rudolf Valentino, tańczy tango w niemym filmie Czterech jeźdźców Apokalipsy.
  • Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli po raz pierwszy w Polsce tango 28 października 1913 w spektaklu Targ na dziewczęta (wg. pamiętników Ludwika Sempolińskiego) co zapoczątkowało modę na tango w Polsce.
  • Złoty okres tango to lata 1920-1935.
  • Chociaż do Europy tango przybyło jako taniec latynoamerykański uznawane jest za taniec standardowy, ponieważ tancerze tańczą blisko siebie. Trzymanie w tangu jest mocne i ma agresywny wygląd.
  • Tango ma przypominać kłótnię małżonków. Jego dramaturgia musi mieć gwałtowny charakter, pełen zaskakujących zmian kierunków i obrotów oraz szybkich ruchów głowy.
  • Tango jest płaskim tańcem, czyli jest pozbawione całkowicie unoszeń i opadań. Jako jedyny taniec standardowy nie ma akcji swingowej, czyli ruchu wahadłowego.

Najbardziej znane tanga to:

  • Tango Milonga jako Oh, Donna Clara - Jerzy Petersburski
  • To ostatnia niedziela – Jerzy Petersburski
  • Jalousie - Jacob Gade

Cytaty:

W tangu o wszystkim się zapomina, wszystko przestaje boleć, tylko by się tańczyło, tańczyło.

Wiesław Myśliwski — Widnokrąg (10 Dotknięcie)

Prawdziwego mężczyznę właśnie po tym poznać, jak tańczy tango.

Wiesław Myśliwski — Widnokrąg (8 Nie zatańczone tango)

Informacje zaczerpnięte z:

Zobacz również:

strona główna :: o nas :: kontakt :: prywatność :: regulamin :: słowniczek :: odnośniki
copyright 2000-2014 Daniel Nguyen :: knattne.noficia**kto :: ostatnia aktualizacja: 2022-09-19, 23:44:52